Languages

Календар

May 2021
M T W T F S S
« Sep    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ukrainian for beginners

Польский Дім у Чернівцях

Буковина – це чудовий край, багатонаціональний регіон Центрально-Східної Європи, що омивається Черемошом, Прутом і Дністром. Історики свідчать, що поляки були на Буковині вже в 14-15 ст. Поляки інтенсивно заселяли Буковину в 19 ст. На початку 20 століття чисельність поляків складала більше 50 тис. З відродженням Польської держави багато поляків виїхало з Буковини на Батьківщину. Зараз, вже в поділеній Буковині, в Чернівецькій області (Північна Буковина, Україна) мешкає близько 5000 поляків, в тому числі в Чернівцях – 2,5 тис.

З самого початку свої діяльності в (ХІХ ст.) польські організації на Буковині керувалися гаслом, котре було надруковане в першому номері “Газети Польської” (Чернівці, 30 липня 1883 р.): “Ми поляки хочемо бути в державі, в котрій живемо – елементом її порядку, спокою і суспільної згоди”. Це – гасло нашого Товариства, котре виникло в грудна 1989 р. Нині воно нараховує 6 Відділів – у Чернівцях, Стор ожинці, Старій Гуті, Нижніх Петрівцях, Тереблечі і Кіцмані. Загальна чисельність членів Товариств становить понад 500 осіб.

Головою Правління обласного Товариства є Владислав Струтинський, доцент кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Правління нараховує 21 члена правління. Віце голови Товариств – вчителька польської мови Луція Ушакова і вихователька польської групи з дитячого садка № 25 Ліля Пиндик, секретар Правління – Юзеф Деміровський.

Керівники відділів: Сторожинець – Ґізела Шендерова; Панка – Анна Киселичук; Нижні Петрівці – Марія Маліцка; Стара Гута – Катерина Дроздек; Кіцмань – Орест Клайнек; Тереблече – Валентина Вишняк. Товариство має 2 Польських Домами. Офіс Товариства – це Польський Дім в Чернівцях. Відділ Товариства в Панці також має свій Польський Дім. За клопотанням Правління Глибоцька районна Рада передала приміщення для Польського Дому в Тереблечі. Польський дім у Чернівцях і Панці відремонтовані і перебудовані членами Товариства завдяки допомозі Товариства “Спільнота Польска” (Варшава). З нагоди 100-ліття Польського Дому (2002 р.) Товариство отримало поздоровлення і Благословення Святого Отця Яна Павла ІІ з його власноручним підписом. При Польських Домах діють бібліотеки.

Товариство має 6 фольклорних колективів: Заслужений для культури Польщі народний колектив Чадецьких гуралів “Віночок” з села Нижні Петрівці (керівник Марія Маліцка), Заслужений для культури Польщі фольклорний колектив “Ехо Пруту” (керівник колективу Ліля Пиндик, Чернівці), фольклорний колектив “Буковинські Кольори” (керівник колективу Ірина Манік, Чернівці), фольклорний колектив “Долина Сирету” (керівник Валентина Вишняк, Тереблече), дитячий колектив “Квіти Буковини” (Чернівці, Польська недільна школа, художній керівник Луція Ушакова, хореограф Галина Провальська, вокальний керівник Алла Зубчак) а також “Долинянка” (Стара Гута, керівник Реґіна Калускі). При Товаристві створене Лікарське об’єднання і Молодіжне об’єднання “Огніско”.

При гімназії № 3 у Чернівцях діє Польська недільна школа, вчителька Луція Ушакова; польська мова запроваджений до програми державних шкіл у селах Панка, (вчителька Анна Киселичук), Стара Гута (вчитель Томаш Калускі), Нижні Петрівці (вчительки Лівія Ґавлюк і Анна Коман). Заплановано створити Польську недільну школу в Сторожинці. У 2007 р. завдяки допомозі Сенату РП і Фондові “Допомога полякам на Сході” відбулася справжня історична подія. Буковинська спільнота отримала відроджений часопис Товариства “Gazeta Polska Bukowiny”, котра продовжує традиції закладені “Gazetą Polską” ще в 1883 р.

Обласне товариство польської культури імені Адама Міцкевича  (інформація з сайту товариства http://bukpolonia.cv.ua)

Scridb filter

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>