Languages

Календар

May 2021
M T W T F S S
« Sep    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ukrainian for beginners

Після імпічменту Бесеску змінив погляди на Молдову та Україну

Інтерв’ю з тимчасово відстороненим від посади президента Румунії Траяном Бесеску під назвою ” Молдова і Румунія – дві незалежні держави, ми хочемо, щоб Молдова стала членом ЄС, але тільки, якщо вона сама захоче …” вийшло на сайті “Комсомольскої правди в Молдові”. Нагадаємо 30 липня в Румунії відбувся референдум, щодо усунення з посади президента Траяна Бесеску.  За інформацією Центрального виборчого бюро Румунії, на референдумі проголосували 46,24 відсотка, при необхідних за законодавством 50 відсотках, при цьому, близько 87,5 відсотків з тих, хто проголосував висловилися за відставку Бесеску, і лише трохи більше 11 відсотків були проти.  Зараз справа про визнання результатів референдуму перебуває на розгляді Конституційного суду Румунії. Він переніс на 31 серпня рішення питання про імпічмент президенту Траяну Бесеску і поки це питання не буде вирішено, виконувати обов’язки президента країни тимчасово буде голова сенату Крін Антонеску.  А далі наводимо уривки з інтерв’ю, яке Траян Бесеску дав кореспондентам “Радіо Росія”: – Ну, якщо вже ми торкнулися територіальне питання, я б хотів запитати те, про що ви теж згадали – паспорта, румунські паспорти, які роздають на Україні і в Молдавії. Це має місце? Їх видають громадянам румунської національності в Молдові і на Україні?

– Так, так і є. І мушу вам сказати, що у мене була ініціатива зміни закону про громадянство. І скажу, чому. Я вважаю, що громадяни Румунії та Республіки Молдова – один і той же народ. Але ми живемо в двох незалежних державах. У громадян Республіки Молдова була проблема. Вона полягала в тому, що ніхто не запитав їх, чи хочуть вони відмовитися від румунського громадянства після Другої світової війни. Члени наших сімей живуть по різним берегах річки Прут. А після того, як ми вступили в Європейський союз, громадянам Молдови потрібна віза для в’їзду в Румунію. Пам’ятайте, що в той час, коли і ми, і Російська Федерація були в комуністичному блоці, громадяни Республіки Молдова в’їжджали в Румунію без візи. Потім для нас було дуже складно знайти рішення. І тоді ми змінили закон про громадянство і сказали, що всі ті, хто втратив румунське громадянство без їх волі, мають право за запитом отримати його назад. Звичайно, є дві ситуації: в Республіці Молдова Конституція дозволяє подвійне громадянство, а на Україні немає. З цієї причини, з України майже немає бажаючих, а в Республіці Молдова їх більше. Але ми думали, перш за все, не про громадян Молдавії взагалі, а про молоді Республіки Молдова. Тому що, наприклад, румунські громадяни мають право навчатися в будь-якому університеті на території Євросоюзу за меншу плату. І тоді ми сказали собі, чому молоде покоління Республіки Молдова не може користуватися цією пільгою? Тому також ми збільшили число стипендій з 200 до 5000, саме щоб створити умови молодому поколінню швидше влитися в Європу. Їм лише потрібно вирішити – що вони будуть далі робити. А ми як країна-мати цих дітей маємо моральне зобов’язання створити їм ці умови. Значить, ми не використовуємо їх для збільшення електорату, а даємо їм шанс.

– Ви вважаєте, що Румунія і Молдова повинні стати однією державою?

– Ні. Ми дві незалежні держави. І я вважаю, що Республіка Молдова може стати членом Євросоюзу. І тоді кордони між нашими країнами стануть історією, тому що для громадян Європейського союзу забезпечено вільне пересування з однієї країни в іншу. Так що це наша мета, і її підтримує весь Євросоюз, щоб Республіка Молдова стала членом Європейського союзу, тільки якщо вона захоче. Ми не змушуємо, тому що не можемо.

– Ви згадали річку Прут, і ви вже раніше говорили про це і пояснювали –  те, що в минулому році, коли ви говорили про те, що якби довелося приймати рішення – перетинати чи ні румунським військам річку Прут, то ви б підтримали це рішення. Ми говоримо про 1941 рік, коли румунські війська воювали спільно з німецькими.

– Якби ми були в 41-му році, але ми не в 41-му році. Ми в 2012 році, і це неможливо.

Джерело: http://www.kp.md/daily/25933.4/2881409/

Scridb filter

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>