28 серпня члени чернівецького Товариства австрійсько-німецької культури „Wiedergeburt” (“Відродження”) відзначили сумну дату в історії німецького народу. Виповнилося 70 років від того трагічного серпня 1941 року, коли за наказом радянського керівництва і, зокрема, Й.Сталіна, десятки тисяч етнічних німців було насильно депортовано з України до Сибіру, Казахстану та Середньої Азії.
На жалобному зібранні, приуроченому трагічній події, яке проходило біля монумента воякам, полеглим у Першій світовій війні 1914-1918 років, що на братському цвинтарі у селі Валя Кузьмина Глибоцького району, зі словами скорботи, шани й пам’яті про потерпілих від тоталітарного лихоліття до присутніх звернувся голова громадського товариства Олександр Шламп, дідусь якого також зазнав гіркої долі депортованого спец-переселенця.
Виступив також ветеран товариства Йоган Кляйн та інші. Наголошували, що хоча з нашої області число депортованих в силу обставин не було значним, як із сусідніх регіонів, та з усієї України насильницькими жертвами сталінської диктатури стали 450 тисяч етнічних німців, з яких майже половина вже ніколи не повернулась назад.
Разом з чернівецькими про зажблих в умовах ГУЛАГу, на спецпе-реселеннях та у сумнозвісній трудовій армії ні в чому не винних осіб німецької національності було вшановано по всій Україні. Зокрема, у Києві коло Лютеранської церкви відкрито пам’ятник «Скорботний ангел», що тужить за кожною душею -жертвою депортації.
У цей день було оголошено відкрите звернення голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, а також керівництва Міжнародної громадської організації Товариства німців України щодо недопущення в майбутньому подібного.
Василь ДУГАН, член товариства
Джерело: газета “Свобода слова” № 35 від 1 вересня 2011 року
Scridb filter
Leave a Reply